|
|
Księga Gości:
Kontakt ze mną
| Sekty i Nowe Ruch Religijne - zagrożenie dla wolności jednostki ludzkiej i społeczeństwaZjawisko sekt i tzw. nowej religijności jest tak stare jak samo zjawisko religii w sensie globalnym. Są jednak systemy religijne bardziej lub mniej podatne na powstawanie tego typu organizacji. Krąg kultury judeo-chrześcijańskiej jest ze względu na swój indywidualistyczny charakter bardzo przychylny dla powstawania religijnych organizacji kontestatorskich. Już w czasach antycznych powstawały różnorakie odłamy, czego
ślady mamy już w Biblii np.: W średniowieczu ruchami kontestatorskimi były; ruchy katarów, waldensów i husytów. XVI wiek i czasy reformacji aczkolwiek w wielu momentach słuszne w swym buncie wobec zaistniałych nadużyć katolicyzmu, przyczyniły się w prespektywie długofalowej do niespotykanego zatomizowania światowego protestantyzmu, a tym samym powstania wielu apokaliptycznych, milenarystycznych i fundamentalistycznych sekt chrześcijańskich szczególnie w XIX i XX w. Gwałtowne przemiany światopoglądowe XX w., rozwój komunikacji, łączności, przepływu osób idei, spowodował powstanie sekt synkretycznych, poprzez połączenie wątków wschodnich filozofii religijnych ( hinduizm, buddyzm, konfucjonizm, islam) z elementami chrześcijańskimi. Ten synkretyczny nurt we współczesnym świecie nazywamy nurtem New Age, a sztandarowymi jego postaciami są: Rudolf Steiner (antropozof), Helena Bławatska (teozofka), Carl Jung ( psycholog), Teihard de Chardin ( filozof), Merylian Ferguson ( pisarka), Schirley McLine (aktorka). Prąd ten jest całkowicie antychrześcijański w swym przesłaniu, czerpiący swą siłę oprócz filozofii wschodu z nowoczesnych ateistycznych osiągnięć psychoanalizy w połączeniu z szamanizmem, animizmem, elementami magii i astrologii. Osoba chrześcijańskiego Jezusa zastąpiona jest tam wizją szamańskiego Jezusa, któremu niektóre nurty New Age- odmawiają nawet historyczności- twierdząc że jest on tylko bezosobową energią kosmiczną, którą można w pełni poznać (nie uwierzyć!) i manipulować wedle własnego uznania- przez wsłuchanie się uważne w wykłady guru wschodnich systemów religijnych, wschodnich sztuk walki, jak również w "swe wewnętrzne światło". Takie podejście do kwestii wiary jest nawiązaniem do zabobonów przedchrześcijańskich, dawno wymarłych, i ośmieszonych już przez apologetów wczesnochrześcijańskich i judaistów (św. Ireneusz, Tertulian, Orygenes, św. Hipolit i in.), a z punktu widzenia światopoglądu chrześcijańskiego ( w tym katolickiego)- jest to filozofia bluźniercza! Słowo sekta wywodzi się z języka łacińskiego sequi lub sectare- gdzie oznacza " iść za kimś", lub "odcinać się od kogoś". Apostoł Paweł używał w swych listach (zawartych w Biblii-N.T) na oznaczenie sekty terminu greckiego-"hairesis"( herezja)- będącego przeciwieństwem słowa "ecclesia"-(Kościół). Wewnątrz bardzo szerokiej i "pojemnej" grupy sekt istnieje podgrupa: "sekty destrukcyjne", o charakterze antyspołecznym np.: (Dzieci Boga w Polsce znani pod nazwą Rodzina Miłości , Niebo- Zbór Chrześcijan Leczenia Duchem Bożym, Chrystianie, I.S.C.O.N- czyli tzw. Hare Kriszna, wszelkie loże satanistyczne, Brahma Kumaris, organizcje praktykujące Tantre Jogę, Sekta Rajnesha), antywychowawczym np. (Kościół Zjednoczenia, Kościół Scjentologiczny, Świadkowie Jehowy), oraz antypaństwowym np.( Białe Bractwo, Najwyższa Prawda- Aum, Gałąź Dawida- Koresh, Świątynia Słońca). Pan Stephen Hassan (były członek Kościoła Zjednoczenia- Moonie's)w swej książce pt. "Psychomanipulacja w sektach" dokonuje szczegółowego podziału na kolejne etapy indoktrynacji i tzw. "obróbki osobowości", jaką przechodzą wszyscy członkowie sekt i tzw. N.R.R. Niektórzy specjaliści zajmujący się tzw. "terapią wyjścia", rozróżniają pojęcia "pranie mózgu", od "systemu zmiany osobowości / świadomości/". Proces przemiany świadomości zasadniczo składa się z następujących etapów: rozmrażanie przetwarzanie zamrażanie Na proces I składają się następujące zjawiska: rozbicie dotychczasowej struktury osobowości zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa doprowadzenie do degradacji obrazu siebie i społeczeństwa doprowadzenie do stanów regresji sztuczne wywołanie stanów lęku, niepokoju, zagrożenia, zaburzeń samooceny itd. wykorzystanie przez werbowników (w takich sytuacjach mechanizmów obronnych organizmu człowieka- tj. przylgnięcie emocjonalne do werbującego...) Na etap II składa się: ograniczenie ( lub pozbawienie) snu; celem doprowadzenie do zaburzeń percepcyjnych takich jak: wzrostu intensywności marzeń, niekontrolowanych obrazów wrażeniowych i halucynacji, myślenia magicznego i życzeniowego. niszczenie głodem; celem doprowadzenia do: osłabienia, apatyczności (werbowanego), zaniku krytycyzmu, inicjatywy, a przede wszystkim podatności na sugestię wprowadzenie transferu nowej osobowości, przy pomocy transów hipnotycznych, wizualizacji, seansów narkotycznych i spirytystycznych "channeling"( kanałowanie), i rzekomą materializację, stałe monotonne śpiewy, medytacje, mantry, techniki oddechowe czy biseksualne, w sektach o podłożu biblijnym przechodzenie intensywnej szkoły biblijnej, w połączeniu z wykładnią metodologiczną ( w organizacji "Strażnica"-" Teokratyczna Szkoła Służby Kaznodziejskiej"). Na III etap werbunku przedstawia się następująco: nieustanne powtarzanie nowych wzorców i postaw, właściwe "przestrojenie" osobowości werbowanego przekształcające "ofiarę..." w "oprawcę..." zdobywającego nowe ofiary. Członek zatrzymywany jest w sekcie przez zastosowanie wewnątrz nowej grupy następujących metod ; socjo i psychotechnik: a) bombardowanie miłością b) miłosne łowienie " flirty fishing" c) bombardowanie intelektualne (zalew publikacji i materiałów propagandowych sekty) d) alienacja intelektualna, zwana też myślobójstwem- ang. "menticide" e) system zamkniętej logiki f) kontrola racjonalnego myślenia- tzw. " though control" g) hamowanie myślenia refleksyjnego h) wyobcowanie społeczne i intelektualne (odizolowanie od edukacji świeckiej, mediów, książek, od przyjaciół znajomych, rodziny, służby zdrowia itp.) i) przymusowa perswazja czyli uświadamianie obiektowi werbunku kto jest w danym miejscu "Panem i Władcą" ( kontrola korespondencji, reglamentacja spotkań i ich kontrola, szantaż, wykorzystywanie seksualne, i intelektualne-darmowa praca na rzecz sekty) j) rozdawnictwo leków i pieniędzy (niekiedy uzależnienie narkotyczne lub przez podjęcie pracy u członka sekty, a w dalszej konsekwencji dalsze uzależnienie). k) pochlebstwo i nobilitacja wewnątrz struktury organizacyjnej sekty. Sekty dzielą się na kilka "działów": sekty o pochodzeniu chrześcijańskim (najczęściej o odcieniu fundamentalistycznym, lub apokaliptycznym), najczęściej powstałe na podłożu protestantyzmu), np.: Mormoni, Świadkowie Jehowy, Epifamiści, Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego, Kościół Zjedno- czenia, Chrystianie, Maryjne Dzieło Pokuty,... . sekty synkretyczne z nurtu New Age ( Era Wodnika), w tej grupie działają sekty terapeutycz- ne- np. Reiki, DU, Silva Mind Control; grupy szamanistyczne i animistyczne. sekty okultystyczno-gnostyckie: ( sataniści, lucyferianie, czarna i biała magia, spirytyści, ugrupowania gnostyckie i teozoficzne, różokrzyżowcy, masoneria- wszelkich rytów i obediencji. sekty orientalne: Hare Kriszna, Misja Boskiej Światłości ,Światowy Uniwersytet Duchowy Brahma Kumaris, Ruch Świadomości Baba Ji,... . Ludzi przyciąga do sekt wiele przesłanek, można tutaj wymienić chociaż kilka, są to: potrzeba przynależności do małej egalitarnej i "ciepłej" wspólnoty, poszukiwanie jasnych i prostych odpowiedzi na współczesne problemy życia i świata, poszukiwanie tożsamości kulturowej szczególnie w środowiskach wielkomiejskich zatomizowanych społeczności, potrzeba bycia wyróżnionym i rozpoznanym, poszukiwanie transcendentnych odniesień do jakiegoś bytu boskiego- nadnaturalnego, potrzeba duchowego kierownictwa, potrzeba zaangażowania się i włączenia do jakiejś szczytnej organizacji w celach samorealizacji doskonalenia. Sekta posiada swój specyficzny sposób funkcjonowania, podejścia do konwertytów, świata profanum, oryginalnego ujęcia "PRAWDY", ścisłą dyscyplinę wewnątrz grupy, oraz połączone z tym dławienie indywidualności, oraz poważne odchylenia doktrynalne zmieniające diametralne przesłane biblijno-ewangeliczne. W sekcie ma kilku osobników biernych (w katolicyzmie popularne stwierdzenie- "jestem wierzący ale niepraktykujący"), organizacja taka posiada charyzmatyczne przywództwo, PRAWDA JEST TYLKO W SEKCIE!, świat tkwi w mocy szatana albo demonów, nie ma możliwości "zreformowania go" przez włączenie się w życie wspólnoty ludzkiej, na zasadach aktywnych. Jedyne co można, a nawet należy zrobić- to za wszelka cenę uratować chociaż niektórych od zagłady ( przez nawrócenie ich na właściwą wiarę!). Wszyscy członkowie sekty z utęsknieniem oczekują bliskiego już powrotu- lub nadejścia boskiego "terminatora", który naprawi ten "zdegenerowany świat" przez fizyczną i duchową eksterminację wszystkich nie należących do danej ( ich) denominacji religijnej. Wiele publikacji podkreśla, że grupą społeczną najbardziej podatną na prozelityzm sekt i N.R.R..- jest młodzież, szczególnie idealistyczna, uduchowiona, "dusząca się niejako" w sztywnych ramach tradycyjnej religijności ludowej o odcieniu wizjonersko-maryjnym. Dlatego po przełomie 1989 r.- ilość zarejestrowanych, legalnie związków religijnych w Polsce wzrosła z 37 (1989 r.) do 149 ( lipiec 1997 r.), a według KG Policji (styczeń 1998 r.) dalsze ok. 200 działa w podziemiu lub półlegalnie pod przykrywka fundacji zagranicznych, światopoglądowych, szkół medytacji i samorealizacji na podbudowie filozofii wedyjskiej i buddyjskiej. Zakrawa na tragikomedię, że w "Raporcie o stanie Państwa" z grudnia 1995 r. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie RP, w rozdz. VII zaliczyło agresywną działalność sekt za niebezpieczeństwo dla sprawnego funkcjonowania państwa i ładu społecznego, a już rok później sekty nie były żadnym problemem... ! Osoba uwikłana w jakąś sektę czy tzw. nowy ruch religijny ( nie mylić z ruchami katolickimi skupionymi w R.R.K. w Warszawie, mające asystencję kościelną z ramienia Episkopatu Polski), przejawia nagłą, niewytłumaczalną zmianę upodobań, poglądów i postaw. Przejawia się to w następujący sposób:
Nie warto jednak samemu podejmować działań mających na celu odzyskanie osoby uwikłanej w organizacji sekciarskiej, gdyż można popełnić wiele nieodwracalnych błędów, trudnych później do poprawienia lub wręcz niemożliwych. Najlepiej skontaktować się z którąś z działających na terenie Polski organizacji kompetentnych i fachowych w tym temacie, posiadającej doświadczenie i odpowiednią kadrę. Wszelkie porady są udzielane bezpłatnie przez osoby tam usługujące. W Polsce działa kilka organizacji o charakterze antykultowym.
Najstarszą z nich jest Stowarzyszenie Ruch Effatha mający ośrodki konsultacyjne d/s. sekt i tzw. nowej religijności przy parafiach rzymsko-katolickich i Instytutach Kultury Chrześcijańskiej (ok. 30 ośrodków). Stowarzyszenie to posiada największe doświadczenie z racji działalności od 1989 r. Drugą instytucją zajmującą się tym problemem są ośrodki dominikańskie rozproszone w kilku dużych aglomeracjach miejskich polski Centralnej i Płd. Ośrodki te działają od 1994 r., Najstarszym z nich jest słynne Centrum Informacji i Dokumentacji Nowych Ruchów Religijnych i Sekt w Krakowie. Trzecią organizacją jest Stowarzyszenie Ruch Obrony Rodziny i Jednostki z siedzibą w Wołominie, mającą w chwili obecnej trzy ośrodki pomocy dla osób poszkodowanych przez sekty. Działa również w Polsce kilka (3) ośrodków d/s. sekt i N.R.R. pod auspicjami "Civitas Christiana". Na świecie działa ponad 1000 organizacji antykultowych świeckich, katolickich, protestanckich, z którymi Stowarzyszenie Ruch Effatha i Dominikanie są w kontakcie i we współpracy. Należą do nich m. in. Association de Defense de I indyvidu (ADFI)- Francja; The Dialog Center International- Dania; Schweizeriche Arbeitsgruppe gegen Destructive Kulte- Szwajcaria; New Zealand Parents Group- Nowa Zelandia, Council on Mind Abuse- Kanada, Toruko Homa- Japonia; American Family Fundation- U.S.A.; Samenwerkende Ouders Sekteleden- Holandia;.... Opracował: Dariusz Fras Opracowano na podstawie:
Przedruk z serwisu Stowarzyszenia Effatha
Strona utworzona 04 sierpnia 2005 r. |
Kontakt * Prawa Autorskie & Współpraca * Autor Serwisu & Forum * E-Mail
© 2004-2006 by Adam Gabriel
Grzelązka |