Światowy Dzień Młodzieży, który jest
oryginalną inicjatywą Jana Pawła, "chwycił" od razu. W tym roku, tradycyjnie w
Niedzielę Palmową, obchodzony jest po raz 18. na całym świecie, tym razem pod
hasłem "Oto Matka twoja".
Od 1986 r., a nawet wcześniej, kolejne Dni są
ważnymi wydarzeniami dla całego Kościoła, a nawet dla całego świata.
Przypomnijmy pokrótce dzieje tej inicjatywy i przebieg dotychczasowych Dni.
22 października 1978 r., po uroczystej
inauguracji pontyfikatu na Placu św. Piotra Jan Paweł II powiedział młodym z
całego świata: "Wy jesteście nadzieją świata, nadzieją Kościoła, wy jesteście
moją nadzieją". Stwierdzenie to stało się jedną z dewiz posługi pasterskiej Ojca
Świętego, którą wcielał w życie podczas późniejszych odwiedzin parafii
rzymskich, diecezji i regionów Włoch oraz podróży zagranicznych.
Poprzednikiem Światowych Dni Młodzieży było
Jubileusz Młodych w Rzymie w Niedzielę Palmową 15 kwietnia 1984 r. w ramach
trwającego wówczas Roku Odkupienia, przebiegającego pod hasłem "Otwórzcie drzwi
Chrystusowi". Na zakończenie tamtych obchodów Papież wręczył młodym na pamiątkę,
ale i jako przesłanie kilkumetrowy drewniany Krzyż Roku Jubileuszowego, który
odtąd wędruje z nimi przez kolejne "stacje" Światowych Dni Młodzieży.
Wielki sukces tej imprezy, a także ogłoszenie
przez ONZ następnego, 1985 roku Międzynarodowym Rokiem Młodzieży sprawiły, że
Papież postanowił wprowadzić na stałe coroczne światowe spotkania młodych do
kalendarza Kościoła, zawsze w Niedzielę Palmową. Postanowił też, że obchody tego
Dnia będą w jednym roku na szczeblu tylko diecezjalnym, a w następnym - w
wymiarze ogólnoświatowym, w wybranym przez niego mieście. Wyznał później, że na
jego decyzję o ustanowieniu Dni wielki wpływ miała procesja z palmami w
Niedzielę Palmową w Rzymie w 1979 r. i widok tysięcy młodych, idących w niej z
dużymi palmami w dłoniach, dających w ten sposób świadectwo wyznawanej wiary.
I Światowy Dzień Młodzieży odbył się 23 marca 1986
na szczeblu diecezjalnym pod hasłem "Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec
każdego, kto domaga się od was uzasadnienia nadziei, która w was jest" (1 P
3,15).
II ŚDM (11-12 kwietnia 1987 r.) przebiegał w
stolicy Argentyny - Buenos Aires pod hasłem: "Myśmy poznali i uwierzyli
miłości, jaką Bóg ma ku nam" (1 J 4,16). Te pierwsze poza Rzymem obchody
centralne zgromadziły prawie 1,8 mln osób z ponad 20 krajów, głównie Ameryki
Łacińskiej.
III ŚDM wypadał 27 marca 1988 i przebiegał pod
hasłem "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2,5) - w diecezjach i
parafiach.
IV ŚDM w 1989 - pod hasłem "Ja jestem Drogą,
Prawdą i Życiem" (J 14,6) - był obchodzony najpierw 19 marca, na szczeblu
diecezjalnym, a następnie 19-20 sierpnia w hiszpańskim Santiago de
Compostela, gdzie zebrało się blisko pół miliona młodych pątników z całego
świata. Również Papież przybył tam jako pielgrzym, idąc ostatnie pół
kilometra z laską i w płaszczu z peleryną z naszytymi na nią muszelkami.
V ŚDM odbył się 8 kwietnia 1990 r. pod hasłem "Ja
jestem krzewem winnym, a wy latoroślami" (J 15,5), a główne uroczystości
były w Rzymie i w stolicach biskupich. Po raz pierwszy - publicznie i bez
strachu - obchodzono go w wielu krajach, rządzonych jeszcze do niedawna
przez komunistów.
VI ŚDM w 1991, którego hasło brzmiało
"Otrzymaliście ducha przybrania za synów" (Rz 8,15), miał znów podwójny
przebieg. 24 marca obchodzono jego część pierwszą - w diecezjach i parafiach
a 14-15 sierpnia odbyło się w Częstochowie spotkanie ponad miliona młodych
dosłownie z całego świata. Wielką część uczestników stanowili obywatele
byłych "demoludów", m.in. ZSRR. Ich masowy udział był najlepszym bodaj
uzasadnieniem celowości tego spotkania w Polsce. Tu bowiem było najłatwiej i
najtaniej dotrzeć młodym ludziom z Białorusi, Rosji, Ukrainy, krajów
nadbałtyckich, a także Węgier, Rumunii, Bułgarii i wielu innych państw
"realnego socjalizmu".
VII ŚDM, przebiegający pod hasłem "Idźcie na cały
świat i głoście Ewangelię" (Mk 16,15), odbył się 12 kwietnia 1992 r. i znów
miał charakter lokalny.
VIII ŚDM w 1993 r., przebiegający pod
hasłem "Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości" (J
10,10), odbywał się w dwóch etapach: najpierw, tradycyjnie, w Kościołach
lokalnych w Niedzielę Palmową 4 kwietnia. Następnie 14-15 sierpnia w stolicy
amerykańskiego stanu Kolorado - Denver zebrało się ponad 700 tys. młodych ludzi
z całego świata USA. W kazaniu podczas Mszy św., kończącej to spotkanie, Papież
powiedział im, że w ich rękach znajduje się orędzie Ewangelii Życia, które
powinni oni ponieść dalej w świat.
27 listopada 1993 r. Papież ogłosił jedno wspólne hasło
dla dwóch najbliższych Dni: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam"
(J 20,21). Pierwsze z tych spotkań, a IX w ogóle odbyło się 27 marca
1994 r. w Rzymie i diecezjach.
X ŚDM w dniach 14-15 stycznia 1995 r. w Manili -
pierwszy w Azji i pierwszy w styczniu (pora letnia na antypodach) -
przeszedł do historii Kościoła Powszechnego m.in. jako największe, jak
dotychczas, zgromadzenie ludzi wokół Następcy św. Piotra: według różnych
ocen, w stolicy Filipin zebrało się 4-5 mln ludzi. Byli wśród nich także
biskupi i księża z Chin, należący do tzw. Kościoła Patriotycznego,
kontrolowanego przez władze komunistyczne. Ojciec Święty wygłosił za
pośrednictwem katolickiego Radia Veritas w Manili orędzie do katolików w
najludniejszym kraju świata.
XI ŚDM wrócił do obchodów rzymskich i
diecezjalnych. Odbył się 31 marca 1996 r. pod hasłem "Panie, do kogóż
pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6,68).
Hasłem XII ŚDM w 1997 były słowa:
"Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodź i zobacz" (J 1,38.46). Najpierw tradycyjnie
w Niedzielę Palmową 23 marca obchodzono go w Rzymie i w Kościołach lokalnych, a
następnie główne uroczystości odbyły się 19-24 sierpnia w Paryżu. W czasie
wielkiego czuwania modlitewnego na hipodromie Longchamp Ojciec Święty m.in.
ochrzcił 10 młodych, a nazajutrz, podczas sprawowanej w tym samym miejscu Mszy
św. udzielił im następnych sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego: komunii
św. i bierzmowania. W obchodach Dnia wzięło udział około miliona osób, a w
liturgii kończącej - ok. 1,2 mln osób.
W 1998 r. XIII Światowy Dzień Młodzieży wypadał 5
kwietnia i przebiegał pod hasłem: "Duch Święty was nauczy". Miał znów
charakter zdecentralizowany, odbywał się na szczeblu diecezji i parafii.
XIV ŚDM pod hasłem "Ojciec was miłuje" (por. J
16,27) odbył się 28 marca 1999 r. i miał wymiar zdecentralizowany - na
szczeblu diecezji (łącznie z Rzymem) i parafii.
XV ŚDM w roku 2000 pod hasłem: "Słowo stało się
ciałem i zamieszkało wśród nas" (J 1, 14) obchodzono najpierw w Niedzielę
Palmową (16 kwietnia) na szczeblu diecezjalnym, a następnie w dniach 15-20
sierpnia w Rzymie odbyły się uroczystości ogólnoświatowe - Jubileusz
Młodych, będący częścią Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego w Wiecznym
Mieście. Wielkim jego osiągnięciem, zasygnalizowanym już zresztą w Paryżu 3
lata wcześniej, było "odkrycie" przez młodych zapomnianego, wydawało się,
sakramentu pokuty: przed konfesjonałami ustawiały się długie kolejki
chętnych do spowiedzi, co zdumiało wszystkich obserwatorów Dni. W kazaniu
podczas Mszy św. końcowej Ojciec Święty powierzył młodzieży "laboratorium
wiary" w nowym tysiącleciu.
XVI ŚDM wypadał 8 kwietnia 2001 r. i miał znów
charakter zdecentralizowany. Jego hasłem były słowa: "Jeśli kto chce iść za
Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech
Mnie naśladuje" (Łk 9, 23).
XVII ŚDM w 2002 r. pod hasłem "Jesteście solą
ziemi, jesteście światłością świata" (Mt 5,13-14) znów przebiegał
dwuetapowo: najpierw w Niedzielę Palmową 24 marca w diecezjach i parafiach,
a następnie w dniach 18-28 lipca w Toronto odbyły się jego obchody
centralne, z udziałem Papieża. Ograniczenia w przyjazdach, wprowadzone przez
władze kanadyjskie po zamachach terrorystycznych na miasta USA 11 września
poprzedniego roku, sprawiły, że do stolicy prowincji Ontario przybyło
początkowo niespełna pół miliona młodych z całego świata, ale w liturgii
kończącej Dni, mimo fatalnej deszczowej pogody, wzięło udział już prawie
milion osób.
XVIII ŚDM, przypadający 13 kwietnia br.,
obchodzony jest pod hasłem "Oto Matka twoja" (J 19, 27). W orędziu na
tegoroczne spotkanie Ojciec Święty podał też od razu hasła na następne dwa
Dni: "Chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12, 21) w 2004 i "Przybyliśmy oddać Mu
pokłon" (Mt 2, 2). To drugie spotkanie, 20. z kolei odbędzie się na szczeblu
centralnym w Kolonii w 2005 r.