jest katolicką szkołą kerygmatyczną o charakterze krajowym i międzynarodowym, podlegającą Biskupowi diecezjalnemu.
działa od 1993r. i dała początek wielu szkołom i ośrodkom Nowej Ewangelizacji w Polsce i za granicą.
28.06.1997r. otrzymała status prawny w Kościele jako Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji "Koinonia św. Pawła"
Wchodzi w skład ACCSE/2000 (Międzynarodowe Stowarzyszenie Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji) oraz ORRK (Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich). Pełni rolę ośrodka koordynującego dla Szkół Nowej Ewangelizacji współpracujących w Programie Pastoralnym "REDEMPTORIS MISSIO" skupiającym kerygmatyczne Szkoły Nowej Ewangelizacji w Kościele Katolickim w Polsce i Europie Wschodniej.
18.10.1999 Ks. Bp K. Ryczan erygował Centrum Modlitwy i Ewangelizacji Św. Pawła w Kielcach, co sprawia, że służymy jako Centrum Formacyjne "Redemptoris Missio" dla Dzieła Nowej Ewangelizacji w Polsce, Rosji, Kazachstanie, Ukrainie, Uzbekistanie.
Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II do Nowej Ewangelizacji. Charyzmatem naszym jest więc ewangelizacja podjęta w kontekście roku 2000 i odczytana jako znak czasu. Głosimy osobę Jezusa Chrystusa naszego Pana, Zbawiciela i Mesjasza oraz formujemy innych ( zwłaszcza świeckich) do czynnego podjęcia tej misji w Kościele naśladując Św. Pawła Apostoła jako naszego patrona. Swoim programem formacji ewangelizatorów Stowarzyszenie służy innym ruchom, wspólnotom, grupom modlitewnym i parafiom w Kościele. Swoją posługę dla dzieła Nowej Ewangelizacji realizuje w Kościele Katolickim w diecezji Kieleckiej, na poziomie ogólnopolskim oraz w krajach byłego ZSRR- Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś.