Flisacy pienińscy wyrzeźbili łódź nr "1" dla Benedykta XVI
Benedykt XVI otrzyma w darze od flisaków pienińskich miniaturę łodzi flisackiej z numerem "1". Przekazanie prezentu nastąpi podczas wizyty Ojca Świętego w Krakowie. Makietę wręczą Papieżowi jednak nie flisacy, bo nie zostało to przewidziane w ceremonii, ale odbędzie się to za pośrednictwem Krakowskiej Kurii Metropolitarnej. "Moim marzeniem było, żeby delegacja flisaków ofiarowała miniaturę łodzi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymki do ojczyzny, jednak się to nie udało" - mówi Jan Sienkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Kiedy został prezesem Stowarzyszenia, zwrócił się za pośrednictwem swojego proboszcza, ks. Kazimierza Turakiewicza, do krakowskiej Kurii z propozycją, by flisacy podczas Mszy odprawianej przez Benedykta XVI na Błoniach mogli złożyć mu w darze miniaturę łodzi flisackiej. Łódź będzie oznaczona numerem "1", bo tratwą z takim właśnie numerem płynął przełomem Dunajca w 1986 roku ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, a obecny papież Benedykt XVI. Nie spełni się jednak marzenie prezesa Jana Sienkiewicza, by makietę przekazała Ojcu Świętemu delegacja flisaków. Na ich zapytanie w tej sprawie otrzymali odpowiedź z Watykanu, że podczas uroczystości na krakowskich Błoniach będą składane tylko dary chleba i wina. Inne prezenty dla Papieża mogą być wręczone tylko za pośrednictwem Krakowskiej Kurii Metropolitarnej. Miniaturę łodzi flisacy przekażą już w najbliższą niedzielę ks. bp. Józefowi Guzdkowi podczas dokonywanej przez niego wizytacji parafii. Ceremonia wręczenia nastąpi po porannej Mszy św. Za pośrednictwem księdza biskupa łódź flisacka wykonana w skali około 1:10 trafi do Watykanu. Miniatura, wyrzeźbiona w drewnie świerkowym, składa się z pięciu elementów umocowanych sznurkiem; ozdobiono ją imitacją cetyny góralskiej. 70-centymetrowa miniłódź flisacka wykonana została przez zakład pamiątkarski w Sromowcach Niżnych. Prezes stowarzyszenia Jan Sienkiewicz zapewnia również, że flisacy, którzy wyrażą chęć uczestniczenia w Mszy św. odprawianej przez papieża Benedykta XVI, będą mieli taką możliwość. Chętni zostaną zwolnieni z kolejki spływu.