W dniu urodzin Jana Pawła II na wadowickim rynku na wspólnej modlitwie spotkali się uczniowie szkół z całej Polski noszących imię Papieża Polaka. Obok młodych stały także orkiestry strażackie. Przewodniczący uroczystej Mszy św. ks. kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do zgromadzonych, by na co dzień w swoim postępowaniu starali się odzwierciedlać styl życia Jana Pawła II.
Pasterz Kościoła krakowskiego wspominał wczoraj swoje spotkania z Janem Pawłem II. Mówił, że miał on dwie miłości: Boga i człowieka. Ta pierwsza przejawiała się w gorliwej modlitwie. - On modlił się nie tylko słowami brewiarza czy wyuczonych modlitw. On modlił się całym życiem. On żył na chwałę Boga - mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że Jan Paweł II jest postrzegany jako człowiek Maryi. Jednak Karol Wojtyła, na wzór swojego ojca, wielką wagę przykładał do kultu Ducha Świętego. Podkreślił, iż Jan Paweł II nie przeszedł obojętnie obok drugiego człowieka, wysłuchiwał, starał się zrozumieć, pochylał się nad biednym i chorym. - Szczególnie miłował ludzi młodych, to było bardzo widoczne w ostatnich dniach jego życia - mówił ksiądz kardynał. Ojciec Święty szukał młodych, bo od nich zależy przyszłość świata i Kościoła. Dlatego szukał ich z miłością, a oni odpowiedzieli z miłością. - Nie szedł sam do domu Ojca. Młodzież szła z nim. To był nowy początek jego działalności apostolskiej, może jeszcze bardziej owocnej - dodał. Metropolita krakowski przypomniał także testament, jaki Jan Paweł II zostawił młodym. To krzyż i Matka Boża. - Krzyż niech będzie z wami i niech wam wskazuje drogę do Chrystusa - mówił. Namawiał, by młodzi z wiarą rozgłaszali radosną nowinę, że Chrystus żyje. - Nie lękajcie się, bądźcie świętymi - apelował. Ksiądz kardynał podkreślał, że ludzie młodzi, głównie na Zachodzie, dzięki Janowi Pawłowi II zobaczyli, iż liberalizm moralny nic nie daje. Zaczęli szukać innych wartości i znaleźli je właśnie w osobie Ojca Świętego. - Dlatego poszli za nim, identyfikując się z jego wartościami. Dlatego zrodziło się pokolenie Jana Pawła II - stwierdził. Osobisty sekretarz Jana Pawła II przypominał także czułe spotkania Wadowiczan ze swoim rodakiem. - Ojciec Święty powiedział, że tu, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. Mówiąc wszystko, miał na myśli życie i szkołę, posługę ministrancką, pasje sportowe i artystyczne. Także umiłowanie Pisma Świętego. Wyznał kiedyś, że u niego w domu rodzinnym czytano Biblię. Takie środowisko życia miał nasz umiłowany Ojciec Święty, którego opiece powierzyliście swoje szkoły. Powinniście starać się odzwierciedlać jego styl życia w swoim postępowaniu - podkreślił ks. kard. Dziwisz. Zwracając się do strażaków, metropolita krakowski zauważył, że warto jednoczyć się wokół Jana Pawła II jako wzoru służby. Prosił ich oddanie drugiemu człowiekowi. Zwrócił się także do orkiestr, by piękno ich muzyki przypominało o harmonii życia. O tym, że nie liczy się tylko praca, ale także życie religijne i rodzinne. Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Szkół im. Jana Pawła II odbyło się już po raz szósty. Tym razem uroczystości odbywały się przy ołtarzu polowym na wadowickim Rynku, wzniesionym `z myślą o zbliżającej się wizycie Benedykta XVI. Marcin Austyn, Wadowice