Na Jasnej Górze trwają przygotowania do zbliżającej się pielgrzymki papieża Benedykta XVI. Prowadzona jest adaptacja ołtarza polowego i budowa nowych mebli. Pielgrzymka Benedykta XVI w narodowym sanktuarium składać się będzie z dwóch części: prywatnej modlitwy Ojca Świętego przed Jasnogórską Ikoną i Nabożeństwa Adoracyjnego z Litanią do Matki Bożej, sprawowanego na Jasnogórskim Szczycie. W Kaplicy Matki Bożej, gdzie nieustannie modlą się rzesze pielgrzymów, specjalnych przygotowań nie widać, ale na Szczycie trwają już prace, polegające na adaptacji ołtarza polowego. Jak poinformował o. Piotr Polek, wiceprzewodniczący Archidiecezjalnego Komitetu Organizacyjnego ds. Papieskiej Pielgrzymki na Jasnej Górze, budowane jest specjalne zadaszenie zarówno nad ołtarzem, jak i nad podium, które chronić ma przed ewentualną niepogodą lub mocnym słońcem. "Pojawiła się tzw. lekka konstrukcja, która nie przesłoni piękna architektury Jasnej Góry" - dodał paulin. Na frontonie klasztoru umieszczone zostanie hasło papieskiej pielgrzymki w Polsce, przystosowane jednak, jak powiedział o. Polek, do tego miejsca i brzmieć będzie: "Trwajcie mocni w wierze z Maryją". "To ma być szczególne wezwanie dla wszystkich pielgrzymów modlących się, podobnie jak Apostołowie z Maryją, w Wieczerniku Narodu" - dodał zakonnik. Na ołtarzu polowym, na przyjazd Ojca Świętego pojawi się 10 nowych mebli. Specjalnie przygotowywane są: papieski tron, klęcznik, fotele dla kardynałów i diakonów, katedry do Liturgii Słowa. Budowana jest tzw. zwyżka dla dziennikarzy. O. Czesław Brud, administrator klasztoru, także z Komitetu Organizacyjnego, stwierdził, że choć Ojciec Święty będzie na Jasnej Górze tylko około dwóch godzin, to jednak przygotowania są takie same, jak by miał być tu znacznie dłużej. Bardzo szczegółowo omawiane są plany związane z bezpieczeństwem Papieża w Częstochowie: "dmuchamy na zimne i bardzo dokładnie analizujemy wszelkie zabezpieczenia i przygotowujemy lądowisko, miejsca modlitwy i całą trasę" - powiedział ojciec administrator i przypomniał, że Jasna Góra ma już spore doświadczenie w organizowaniu "takich wyjątkowych pielgrzymek". Intensywne prace, nadzorowane przez Urząd Miasta, prowadzone są także wokół Jasnej Góry. M.in. odnawiane jest ogrodzenie podjasnogórskiego parku, naprawiane są ulice, chodniki i oświetlenie.