W związku z pielgrzymką Ojca Świętego koleje przygotowały specjalną ofertę dla pielgrzymów. PKP Przewozy Regionalne uruchamiają specjalne pociągi na zamówienie na wszystkie Msze św. i nabożeństwa z udziałem Benedykta XVI, a PKP Intercity oferuje "Bilet pielgrzyma". Oferta PKP Przewozy Regionalne dotyczy: Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie 26 maja, nabożeństwa na Jasnej Górze 26 bm., spotkania z młodzieżą na Błoniach w Krakowie 27 bm. i Mszy św. na Błoniach 28 maja. Oferta obejmuje tzw. pociągi nadzwyczajne. Zamówienia na nie przewoźnik przyjmuje do 19 maja. Pociągami są zainteresowane przede wszystkim parafie, kurie, biura podróży i szkoły. Większość tych pociągów pojedzie do Krakowa i z powrotem, część do Warszawy i z powrotem. W każdym ze składów będzie podróżowało od 200 do 1100 osób. Można również wynająć wagon w pociągu z rozkładu jazdy (I klasa - 60 osób, II klasa - 80 osób), albo sam przedział (I klasa - 6 osób, II klasa - 8 osób). Oferta PKP Intercity "Bilet Pielgrzyma" to propozycja dla wszystkich osób udających się na uroczystości z udziałem Benedykta XVI w Krakowie i Warszawie. Umożliwia on przejazd do tych miast w jedną lub obie strony za połowę ceny normalnego biletu dowolnym pociągiem PKP Intercity (InterCity, Express, TLK) w wagonach 1. lub 2. klasy (z wyłączeniem przedziałów czteromiejscowych). Warunkiem jest posiadanie ważnej karty wstępu na papieską Mszę św.
Nowa organizacja ruchu Jak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu m.st. Warszawy, w związku z wizytą w Polsce Papieża Benedykta XVI od 20 maja nastąpi zmiana w organizacji ruchu, by ułatwić poruszanie się po stolicy. Na 5 dni przed wprowadzonymi zmianami pojawiły się nowe oznakowania dotyczące ruchu w mieście. Wydane zostały także specjalne ulotki dla kierowców, które mają ułatwić zapoznanie się z wszelkimi ograniczeniami. Nowe przepisy będą egzekwowane od 20 maja. Konsekwencją nieprzestrzegania zakazów zatrzymywania się i postoju będzie usunięcie pojazdu z danej ulicy na koszt właściciela. Kierowcy łamiący nowe przepisy narażą się na znaczne koszty, które w przypadku jednorazowego holowania mogą wynosić nawet do 700 zł (do 300 zł - mandat za złamanie przepisów drogowych, 28 zł - opłaty za każdą dobę na parkingu, 380 zł - opłata za holowanie pojazdu), oraz na komplikacje, gdyż pojazdy będzie można odebrać tylko na dwóch parkingach: przy ul. Woronicza oraz w Radości. Przepisy wprowadzono na podstawie uregulowań prawnych zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. PPT, PAP