Na Placu świętego Piotra było ponad 50 tysięcy pielgrzymów, w tym blisko 6 tysięcy Polaków.
„Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski tak licznie dziś zgromadzonych. Zarówno dla Kościoła w Polsce, jak i dla całego narodu jest to dzień szczególnie uroczysty. Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W tym roku minęło 350 lat od nadania jej tego tytułu przez króla Jana Kazimierza. Równocześnie naród polski wspomina ustanowienie w 1791 roku Konstytucji Trzeciego Maja i związane z nią wielkie nadzieje na odnowę życia politycznego i społecznego. Pozdrawiam Episkopat Polski zgromadzony na Jasnej Górze i wszystkich wiernych. Polecając waszym modlitwom przygotowania do bliskiej już mojej pielgrzymki do Polski, z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”
Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski upamiętniła popołudniowa msza dla pielgrzymów w bazylice watykańskiej. Koncelebrze przy ołtarzu Katedry św. Piotra przewodniczył i homilie wygłosił prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski.