O głównych zasadach prowadzenia spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych oraz konieczności bezwzględnego ich przestrzegania przypomniał Ojciec Święty w orędziu do prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. José Saraiva Martinsa. Papieskie przesłanie zostało wystosowane z okazji obrad sesji plenarnej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Przedmiotem obrad Kongregacji są doświadczenia związane ze stosowaniem w praktyce watykańskiej instrukcji o przeprowadzaniu spraw kanonizacyjnych na szczeblu diecezjalnym (Normae servandae in inquisitionibus ab Episcopis faciendis in Causis Sanctorum). Nawiązując do tego, Ojciec Święty w swym przesłaniu podkreślił, że Kościół od początku przywiązywał wielką wagę do procedur związanych z wynoszeniem sług Bożych na ołtarze. Uważano je za "sprawy największe" zarówno ze względu na wzniosłość omawianych zagadnień, jak i z powodu wpływu tych ludzi na życie ludu Bożego. Benedykt XVI przypomniał tych swoich poprzedników, którzy w największym stopniu przyczynili się do prawnych regulacji kultu świętych: Sykstusa V, Urbana VIII oraz Pawła VI i Jana Pawła II. Ten ostatni ogłosił w 1983 r. obowiązujące do dzisiaj przepisy w zakresie spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Ojciec Święty wspomniał m.in., że od początku swego pontyfikatu stara się wyjść naprzeciw rozpowszechnionemu w Kościele pragnieniu większego rozróżnienia między beatyfikacją a kanonizacją. Do tych pierwszych obrzędów w sposób widzialny powinny się włączać w większym stopniu Kościoły lokalne, których biskupi ogłaszają nowych błogosławionych w imieniu Papieża, pamiętając przy tym, że tylko on ma prawo przyznać ten tytuł słudze Bożemu. AKJ, KAI