W związku ze zbliżającą się pielgrzymką Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski ks. kard. Stanisław Dziwisz skierował za pośrednictwem księży list do chorych archidiecezji krakowskiej, w którym prosi ich o modlitwę w intencji papieskiej pielgrzymki. Wszyscy chorzy pragnący napisać osobiste zapewnienie o modlitwie i ofiarowaniu cierpienia za Ojca Świętego mogą przekazać swoje świadectwa do Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Zapewnienia o modlitwie do tej pory nadesłało do CAK 200 osób. Teksty zostaną włączone w księgę darów, którą podczas Mszy Świętej na krakowskich Błoniach przyniosą do ołtarza ludzie chorzy. "Wiemy, że owoce pielgrzymki zależą od otwarcia naszych serc na obecność pośród nas Ojca Świętego i na dar słowa, które do nas skieruje. Dlatego cały Kościół w Polsce modli się o błogosławieństwo Boże dla tej pielgrzymki. O tę modlitwę w sposób szczególny proszę was, drodzy chorzy" - pisze w liście metropolita krakowski. Przypomina, że Jan Paweł II, który "sam dał niezwykły przykład znoszenia cierpienia i ufnego zawierzenia Bogu w ostatnim etapie ziemskiej pielgrzymki", zawsze zwracał się do chorych, prosząc o duchowe wsparcie. Idąc za wzorem Papieża Polaka, któremu wiernie służył, metropolita krakowski zwraca się do chorych z gorącą prośbą o modlitwę w intencji pielgrzymki, a także ofiarowania przez nich cierpienia w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI. Zaznacza, że 28 maja przedstawiciele chorych pójdą w procesji z darami i na ręce Ojca Świętego złożą swój dar w postaci modlitwy i ofiary cierpienia. "Ten dar połączy was jeszcze bardziej z Chrystusem i Kościołem. Będziecie mogli umocnić się w przekonaniu, że w Chrystusowym Kościele chorzy i cierpiący zajmują ważne miejsce i mają własną misję do spełnienia" - przypomina w liście pasterz Kościoła krakowskiego. Każdy chory, który podejmie zaproszenie do modlitwy w intencji pielgrzymki, a także Papieża Benedykta XVI, może przekazać swoje świadectwo do Caritas Archidiecezji Krakowskiej (ul. Bronowicka 78, 30-091 Kraków, tel. 012 637 07 12, e-mail: [email protected]). Pod ten adres można przesyłać także informacje, ilu chorych i z jakiej parafii czy szpitala włączyło się w tę niezwykłą wspólnotę modlitewną. Dotychczas w ten sposób zapewniło o swojej modlitwie 200 osób z terenu archidiecezji krakowskiej. "Umiłowany Ojcze Święty! Pan Bóg obdarzył nas łaską udziału w cierpieniu swego Syna przez codzienne dźwiganie naszego krzyża choroby, samotności oraz borykania się z różnego rodzaju problemami i trudnościami. Mając świadomość ogromnej wartości cierpienia Chrystusa, pragniemy do Jego ofiary dołączyć naszą i złożyć ją w darze dobremu Bogu, prosząc Go codziennie o błogosławieństwo w twojej posłudze dla Kościoła i we wszystkich intencjach, jakie nosisz w sercu, oraz o owocne przeżycie twojej pielgrzymki do Polski dla naszych rodaków" - napisali chorzy z parafii św. Floriana w Krakowie. Pod listem podpisały się 22 osoby. We wspólnotę modlitwy w intencji Papieża oraz jego pielgrzymki do Polski włączyli się m.in. chorzy z Instytutu Onkologii przy ul. Garncarskiej w Krakowie. Małgorzata Bochenek